پايين آفتاب همدان خبرنگار اوقات شرعی

پايين: آفتاب همدان خبرنگار اوقات شرعی طلوع آفتاب غروب آفتاب باشگاه خبرنگاران جوان اوقات شرعی

گت بلاگز وب‌گردی سایه روشن توافقنامه آب و هوایی پاریس

مدیر دفتر تغییرات آب و هوایی شرکت محیط زیست گفت: اقدام هماهنگ کشورها جهت کنترل وضع موجود آب و هوایی یکی از مهمترین برنامه هایی است که کشور عزیزمان ایران می

سایه روشن توافقنامه آب و هوایی پاریس

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان،محسن ناصری مدیر دفتر تغییرات آب و هوایی شرکت محیط زیست گفت: چنانچه کارها ذیل پروتکل توکیو انجام نشود تا سال 2050 دمای زمین 4 درجه گرم تر می شود.

عبارات مهم : سیاست
وی افزود: نشانه گذاری 2 درجه در حال حاضر کفایت نمی کند چون علائم شکست زیست محیطی را نشان میدهد، این ها علائمی است که جهت اطلاع از کنوانسیون آب وهوایی مهم است.

ناصری گفت: کشورهای عضو در دو قالب نقش ایفا می کنند. کشورهای توسعه یافته یا پیوست کشورهایی هستند که در اروپا و امریکا هستند، کشورهای دیگر کشورهای غیرمکلف هستند و کشورهایی که اقتصاد آنها و تراز ملی آنها بین کشورهای توسعه یافته است.

وی افزود: هر کشوری برنامه خودش را ارائه کرده هست. به طور مثال؛ ایالت متحده به عنوان کشور توسعه یافته تعهد داده است که 30 درصد تا سال 2030 کم کردن گازهای گلخانه ای داشته باشد.

سایه روشن توافقنامه آب و هوایی پاریس

مدیر دفتر تغییرات آب و هوایی شرکت محیط زیست در ادامه گفت: ابعاد مختلفی جهت زیاد کردن دمای کره زمین ذکر می شود ولی حقیقت امر این است که آنها در قالب نظریه مطرح می شوند و قابل سنجش نیستند. وی افزود: بیش از 80 درصد دی اکسیدکربن در گرمای زمین نقش دارد، اینها سهمی است که انسان ها در روز زمین ایجاد کرده اند. بررسی ها نشان می دهد گاز co2و متان گازی نیست که در یک کشور تولید شود و محدود به مرزهای جغرافیایی یک کشور باشد بلکه این مساله جهانی است.

وی افزود: ما باید یکی از امضا کنندگان این پیمان باشیم و هم اینکه موجب تشویق دیگر کشورها جهت حمایت از این توافقنامه باشیم.

مدیر دفتر تغییرات آب و هوایی شرکت محیط زیست گفت: بر اساس سیاست های مقام معظم رهبری در برنامه پنجم و ششم موظف بودیم شدت مصرف انرژی را تا 30 درصد کم کنیم. سیاست کشور ما نیز بر اساس کم کردن گازها بوده است که این سیاست ها منجر می شود که 50 درصد میزان انتشار گازها را کم کنیم.

وی گفت: با به روز کردن سیاست ها و تکمیل پروژه های دولت های قبل می توانیم در حال حاضر 50 درصد انتشار گازها را کم کنیم در حالیکه همزمان توسعه اقتصادی را داشته باشیم.

وی گفت: با توجه به اینکه زیاد وسایل مورد استفاده ما از مشتقات و ترکیبات نفتی هست، جهت توسعه اقتصادی بهتر است سیاست های خام فروشی را رها کنیم و پروژه ها ناقص را تکمیل کنیم.

عسگر سرمست کارشناس سیاست گذاری انرزی دیگر مهمان برنامه گفت: علاقه کشورها به پذیرش توافقنامه پاریس یک علاقه علمی است و در کشور ما کمتر به این عنوان که کره زمین در حال گرم شدن هست، پرداخته می شود.

وی در ادامه گفت: عده ای اعتقاد به گرم شدن زمین نیستند و عده ای دیگر گرمایش زمین را ناشی از co2 نمی دانند و آن را کمه های خورشیدی می دانند. این نظریات در کشور ما نه مطرح و نه بررسی می شود.

مدیر دفتر تغییرات آب و هوایی شرکت محیط زیست گفت: اقدام هماهنگ کشورها جهت کنترل وضع موجود آب و هوایی یکی از مهمترین برنامه هایی است که کشور عزیزمان ایران می

وی افزود: عده ای هم معتقدند رابطه علت و معلولی بین گرمایش زمین و زیاد کردن co2 وجود ندارد.

سرمست افزود: IPCC بین الدولی هست. در سال 2007 در مقاله ای نوشته شده است بود که انتشار گاز گلخانه ای عامل گرمای کره زمین نیست که امضای زیادی جمع نشد، بعد هنوز علت گرمای کره زمین معلوم نیست.

وی گفت: بحث مهم بین دو گروه کشورهای دنیا است: یکی کشورهایی که دارای منابع فسیلی هستند و دیگری کشورهای فاقد منابع فسیلی.

سرمست گفت: کشورهایی که منابع فسیلی دارند دوست دارند به این اتحادیه بپیوندند چون این ها خود صادر کننده منابع فسیلی می شوند. موافقتنامه پاریس دارای ابعاد متفاوت سیاسی و اقتصادی و حقوقی است و درصنایع کشور هم تاثیر دارد.

وی در ادامه افزود: ما باید به سیاست های کلان اعتقاد باشیم و بندهایی که در رابطه با زیاد کردن استفاده از منابع نفت و گاز و پتروشیمی هست، کشورها باید به تعهدات خود عمل کنند.

وی گفت: سه سال بررسی توافقنامه پاریس طول کشید بعد چطور می تواند الزام آور نباشد؟ هر کشور سندی به نام INDCدارد که اجرایش الزام آور است ولی آیا این سند در مجلس بعنوان سند قانونی بررسی نشد؟

سایه روشن توافقنامه آب و هوایی پاریس

محسن عبداللهی استاد دانشگاه در ارتباط تلفنی با برنامه گفت: با اتفاقی که در دو دهه روی داده در جامعه تازه شاهد سیاست هایی هستیم که به صورت نرم اتفاق می افتد، نوع تحولات در پروتکل کیوتو دولت ها را متعهد می کند که تا 5 درصد گازهای گلخانه ای را کم کردن دهند ولی موافقنامه پاریس از دولت ها می خواهد که هرکدام اعلام کنند براساس توانایی خود چقدر می توانند در کم کردن گازهای گلخانه ای همکاری کنند.

وی گفت: دولت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران سال قبل اعلام کرده که 4 درصد به صورت الزامی گازها را کم کردن دهد و 12 درصد هم مشروط به عدم بازگشت تحریم ها و همکاری بین المللی کرده است که در این صورت به کم کردن گازهای گلخانه ای کمک خواهد کرد.

مدیر دفتر تغییرات آب و هوایی شرکت محیط زیست گفت: اقدام هماهنگ کشورها جهت کنترل وضع موجود آب و هوایی یکی از مهمترین برنامه هایی است که کشور عزیزمان ایران می

منبع:شبکه خبر

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: سیاست | منابع | پاریس | برنامه | گلخانه | کشورهای دیگر | تیتر امشب | توافقنامه

سایه روشن توافقنامه آب و هوایی پاریس

سایه روشن توافقنامه آب و هوایی پاریس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog